hvezda-police-nad-metuji-20959

obrazek_12

Po-Ut Zavřeno; St-Pa 11:00-20:00; So 11:00-02:00; Ne 11:00-18:00

Chata Hvězda - Novákovi

O nás

Broumovské stěny

Broumovské stěny, národní přírodní rezervace, tvoří asi 10 km dlouhý hřbet, který se rozprostírá mezi Policí nad Metují a Broumovem. CHKO Broumovsko je oblast kvádrových pískovců se skalními bludišti, s hluboce zaříznutými roklemi a s množstvím jednotlivých věží, tzv. skalních hřibů. Broumovské stěny poskytují nádherné výhledy do okolní krajiny. Mezi nejvyhledánější výletní cíle patří kromě Hvězdy ( barokní kaple a dřevěná chata s restaurací ), Kovářova rokle, Zaječí rokle, Kamenná brána a další. Postupným zvětrávání pískovců se vytvářejí skalní hřiby a skalní mísy. Skály jsou přístupné nejen pro pěší turisty, ale částečně i pro cyklisty.

Kaple  P. Marie Sněžné na Hvězde

V roce 1733 nechal opat Othmar Zinke nákladem 1800 zl. podle projektu K.I. Dientzenhofera postavit kapli, vysvěcenou 5. srpna 1733. Na památku vysvěcení byl každoročně v tento den pořádána slavnost - Sternfest. V roce 1786 byla kaple z rozkazu císařských úřadů zrušena, prodána a měla být zbořena. Protože by však bourání bylo příliš nákladné, byla kaple ponechána svému osudu. V roce 1853 byla obnovena - znovu byl vybudován krov a střecha, nově pozlacena hvězda, ke kapli byl postaven kamenný most a vyhlídka za kaplí byla pro bezpečnost návštěvníků ohrazena kamennou zídkou. Nový oltář do kaple zhotovil polický truhlář Josef Pejskar, sochu P. Marie dodal za 16 tolarů sochař Jakob Filip z Kupferbergu v Pruském Slezsku. 5. srpna 1855 byla kaple slavnostně znovu vysvěcena opatem J.N. Rotterem.

Chata Hvězda

Krásná dřevěná chata Hvězda stojící na okraji pískovcových skal nedalekých Broumovských stěn. Novostavba chaty byla posvěcena o pouti 5. srpna 1855. Postavena byla z rozhodnutí a nákladem opata J.N. Rottera. Sloužila jako hostinec a sídlo hajného hvězdeckého klášterního polesí. Celá roubená stavba na kamenné podezdívce byla kdysi pobita břidlicí, uvnitř byl působivý, zejména dřevem obložený prostor velkého sálu. Interiér chaty a její okolí bylo poškozeno „moderními“ účelovými úpravami ve druhé pol. 20. stol.

 

Zdroje: http://www.orlickehory.webz.cz, http://www.obecbozanov.cz, http://pruvodce.turistik.cz

[Home] [O nás] [Kontakt] [Odkazy] [Fotogalerie]